ul. Sokołowska 24
99-417 Bolimów

(46) 838 02 68 
e-mail: lebol@poczta.onet.pl          

Powódź w miejscowości liczącej 3 tysiące osób. Trwają działania poszukiwawcze i ratownicze. Służby dysponowane do zdarzenia: Straż Pożarna, Ratownictwo Wodne, Pogotowie Ratunkowe. Miejscowość została odcięta od lądu. Trwa przeszukiwanie lasu w celu znalezienia osób zaginionych i rannych. Osoby poszkodowane zostały ewakuowane łodziami do polowego punktu pomocy medycznej, skąd zostały zabrane do szpitala. Osoby uwięzione na wyspie zostały również przewiezione do szpitala polowego i została im udzielona specjalistyczna pomoc.

Oczywiście były to tylko ćwiczenia służb mundurowych organizowane przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie, w których udział wzięło ok 250 osób. Dzięki uprzejmości SGSP uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w tych ćwiczeniach jako pozoranci. Zajęcia odbywały się na poligonie w Nowym Dworze Mazowieckim u ujścia rzeki Narwi do Wisły. Dziękujemy naszym uczniom za profesjonalne podejście do odgrywanych scen.

 

M.W.

Tuż przed maturą licealiści z trzeciej klasy zasłużyli na chwilę relaksu. Dzięki uprzejmości pana Patryka Kołosowskiego, byłego policjanta i zaangażowanego społecznika maturzyści wzięli udział w kryminalnym zadaniu kreatywnym. Klasę podzielono na dwie odrębne grupy, które miały ze sobą rywalizować, a celem ich działań było ustalenie  prawdziwego sprawcy hipotetycznej zbrodni.  Rozszyfrowanie zagadki trwało dwie godziny i polegało na zebraniu dowodów na miejscu zbrodni, przesłuchiwaniu świadków, opisaniu poszczególnych przedmiotów na miejscu zdarzenia. Zadanie zapewniło uczniom mnóstwo pozytywnych wrażeń, młodzież mogła zobaczyć jak wygląda praca policjanta, który na co dzień zajmuje się tego typu sprawami. W czerwcu w podobnych zajęciach mają wziąć udział uczniowie z klasy policyjnej I i II.

 

 

Gimnazjalisto, wychodząc naprzeciw potrzebom zmieniającego się rynku pracy oferujemy Ci kierunki, które przygotują Cię do wykonywania zawodów przyszłości. W roku szkolnym 2018/2019 poza klasami mundurowymi i różnorodnymi kierunkami technikum proponujemy Ci naukę w szkole branżowej I stopnia w dwóch kierunkach:

 • ślusarz
 • operator obrabiarek skrawających

OPERATOR OBRABIAREK SKRAWAJĄCYCH

(kwalifikacja M.19. Użytkowanie obrabiarek skrawających)

Zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy. Pracownicy z takimi kwalifikacjami poszukiwani są w wielu mniejszych i większych zakładach usługowych i produkcyjnych w regionie, kraju i zagranicą.

Jako absolwent naszej szkoły kształcącej w zawodzie operator obrabiarek skrawających będziesz przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 •  przygotowywania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki;
 • wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej;
 • wykonywania programu obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej;
 • zdobycie umiejętności do aktywnego zachowania się na rynku pracy.
 • nauka pod kierunkiem doświadczonej i wyspecjalizowanej kadry firm, z którymi współpracujemy: ENERGOP i LAMELA

Podział zawodu na obszary zwane kwalifikacjami pozwala na przygotowanie absolwenta mobilnego na rynku pracy.

Jest to zawód występujący także pod nazwą tokarz, frezer, szlifierz (są różne specjalizacje). Osoba o takich kwalifikacjach potrafi obrabiać elementy z różnych metali na tokarkach, frezarkach, szlifierkach, wytaczarkach i obrabiarkach sterowanych numerycznie. Potrafi także czytać dokumentację techniczną, wykonywać niezbędne obliczenia, dobierać odpowiednie oprzyrządowanie do obrabiarek, materiały eksploatacyjne i wartości parametrów skrawania metalu, zna także podstawy programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. Przygotowuje do pracy i obsługuje obrabiarki konwencjonalne i numeryczne.

ŚLUSARZ

(kwalifikacja M.20. Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi)

Jako absolwent naszej szkoły kształcącej w zawodzie operator obrabiarek skrawających będziesz przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

 • wykonywanie czynności ślusarskich w ramach napraw maszyn i urządzeń z różnych uzyskanie uprawnień spawalniczych potwierdzone certyfikatem zgodnym z wymogami Unii Europejskiej;
 • możliwość poszerzania i zdobywania kolejnych uprawnień

Dzięki współpracy partnerskiej z firmami zewnętrznymi ENERGOP i MAMELA oferujemy:

 • pozostające do dyspozycji uczniów bardzo dobre zaplecze sprzętowe;
 • naukę pod kierunkiem doświadczonej i wyspecjalizowanej kadry ENERGOP i LAMELA;
 • dojazd na praktyki zawodowe i praktycznej nauki zawodu;
 • świadczenia związane z BHP – ubranie i obuwie robocze, środki czystości;
 • dla najlepszych możliwość podjęcia pracy w ENERGOP i dalszego rozwoju zawodowego;
 • uzyskanie uprawnień spawalniczych do wykonywania zawodu – spawacz (w metodach TIG, MAG, Elektroda) potwierdzone certyfikatem zgodnym z wymogami Unii Europejskiej;
 • możliwość poszerzania i zdobywania kolejnych uprawnień

 

W dniu 23 kwietnia br.  w Wolborzu miały miejsce XLI eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

Eliminacje odbywały się w trzech grupach wiekowych, a udział w nich wzięło 63 uczniów reprezentujących wszystkie powiaty z terenu województwa. Powiat skierniewicki w kategorii szkół ponadgimnazjalnych  reprezentował Bartłomiej Fabiański, uczeń klasy II pożarniczej ZSP w Bolimowie. Bartek uplasował się na bardzo dobrym ósmym miejscu w konkursie.

Każdy z uczestników otrzymał dyplom i upominki, a zwycięzcy – nagrody rzeczowe. Dziękujemy Bartkowi za godne reprezentowanie szkoły i życzymy dalszych sukcesów.

 

M.W.

DZIEWCZĘTA Z BOLIMOWA DRUGIE W REJONIE

20 kwietnia 2018 r. dziewczęta naszej szkoły brały udział w  rejonowych mistrzostwach  w piłce nożnej dziewcząt SZS, które odbywały się w Kutnie. Do rywalizacji przystąpiły drużyny z Kutna, Łowicza, Skierniewic oraz Bolimowa. W pierwszym meczu nasze piłkarki zagrały z „Dąbrowszczakiem”, mistrzem powiatu kutnowskiego. Mecz od początku wzbudził wiele emocji. Po pierwszej połowie spotkania nasze piłkarki prowadziły po bramce zdobytej przez Oliwię Pikulską. Przez całe spotkanie dziewczyny z Bolimowa miały przewagę i szanse na zdobycie kolejnych bramek.

Stare piłkarskie porzekadło niewykorzystane sytuacje się mszczą niestety się sprawdziło… Broniące tytułu  dziewczyny z Kutna w drugiej połowie spotkania nie wykorzystały rzutu karnego po zagraniu piłki ręką  przez naszą zawodniczkę. 15 sekund przed końcowym gwizdkiem sędziego nasze dziewczyny nie upilnowały piłkarki z Kutna, co zakończyło się remisem i serią rzutów karnych. Po emocjonującym pojedynku w rzutach karnych nasze dziewczęta wygrały spotkanie  2-1 i przeszły do finału!

W meczu finałowym nasze dziewczyny nie były faworytkami, ponieważ w drużynie ze Skierniewic występowało kilka zawodniczek na co dzień grających w III- ligowym Wojowniku Skierniewice. Nasze panie grały bardzo ambitnie chcąc pokusić się o końcowe zwycięstwo w turnieju. Do przerwy zremisowaliśmy.  W drugiej połowie w polu karnym drużyny ze Skierniewic faulowana była nasza najlepsza zawodniczka – Oliwia Pikulska, ale niestety gwizdek sędziego milczał. Do pełni szczęścia zabrakło bardzo niewiele, straciliśmy bramkę na 3 minuty przed końcowym gwizdkiem sędziego. Dziewczęta z Bolimowa rzuciły się do odrabiania strat, stwarzając sobie dwie bardzo dobre sytuacje do zdobycia bramki,  ale brakło czasu i szczęścia. Za zaangażowanie i walkę należą się ogromne brawa dla naszych zawodniczek.

Gratulujemy sukcesu i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły!

Mecz grupy B:

ZSP Bolimów – I LO Kutno 1-1 ,  (1 -0) rzuty karne 2:1

Finał:

ZSP Bolimów – LO im. B. Prusa w Skierniewicach 0-1 (0 -0)

Drużyna wystąpiła w składzie : Anna Pęśko (br), Edyta Chlebna, Kinga Królikowska, Iwona Migda, Oliwia Pikulska, Marta Michalak, Julia Duda, Wiktoria Giża, Dominika Panek.

 

M.W.

 

19 kwietnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w rejonowych mistrzostwach w piłce nożnej chłopców SZS, które odbywały się w Skierniewicach. Do rywalizacji oprócz naszej drużyny przystąpiło 5 drużyn: z Łowicza, Skierniewic, Kutna oraz Rawy Mazowieckiej. Turniej rozgrywany był systemem pucharowym, więc porażka w pierwszym meczu eliminowała zespół z dalszej rywalizacji.

Po zaciętej walce ulegliśmy faworyzowanej drużynie z Łowicza, która w większości składała się z graczy MUKS Pelikan Łowicz. Do przerwy nasz zespół remisował po pięknej bramce strzelonej przez Huberta Nowaka. W drugiej połowie spotkania rywale okazali się skuteczniejsi w ataku strzelając naszej drużynie trzy bramki. Nasi zawodnicy odpowiedzieli tylko jednym trafieniem, ponownie na listę strzelców wpisał się Hubert Nowak. Po ciekawym, zaciętym pojedynku przegraliśmy całe spotkanie 2-4. 


Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły!
ZSP Bolimów – ZSP nr 1 Łowicz 2 – 4, (1 -1)
Drużyna wystąpiła w składzie : Michał Kunat, Hubert Nowak, Filip Szczeciak (br), Kamil Błaszczyk, Janusz Zieliński, Filip Kramarz, Damian Trałut, Radosław Kopka oraz Łukasz Piechut.

M.W.

W piątek 13 kwietnia 2018 r. na terenie WORD w Skierniewicach odbył się  regionalny finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wśród 13-stu drużyn, które przystąpiły do rywalizacji znalazł się team z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bolimowie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

 • Łukasz Piechut z kl. III B,
 • Jakub Smolarek z kl. III A,
 • Janusz Zieliński z  kl. III A.

Nasi uczniowie zakończyli ostatecznie zmagania na 10–tym miejscu.  W części teoretycznej uczestnicy musieli rozwiązać test wiedzy z historii motoryzacji w Polsce oraz przepisów o ruchu drogowym. Część praktyczna składała się z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przygotowania pojazdu do jazdy, jazdy sprawnościowej samochodem z tzw. ”talerzem Stewarta” oraz jazdy motorowerem po torze przeszkód. Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom towarzyszyły wielkie emocje.

M.W.

Od 9  do 24 kwietnia w ZSP w Bolimowie  prezentujemy wystawę  łódzkiego  oddziału IPN  pt. „First to Fight.  Polacy na frontach II wojny światowej”. Na czterdziestu roll-upach zaprezentowane  zostały archiwalne zdjęcia i plakaty ukazujące walczących Polaków. Ekspozycja ukazuje szlak bojowy żołnierzy Armii Krajowej, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i I Armii WP.  Wystawa ma oddać hołd wszystkim żołnierzom sił zbrojnych RP, walczących zarówno w kraju, jak i za granicą.

M.W.

Dnia 7 marca 2018 r. odbyła się XVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Języka Angielskiego English ACE. Wzięło w niej udział 5460 uczniów z 234 szkół (w szkołach ponadgimnazjalnych w klasach pierwszych – 567, w klasach drugich – 552, w klasach trzecich – 372). W województwie łódzkim liczba szkół, które przystąpiły do konkursu, wyniosła 13 (318 uczniów). Wśród tych uczestników znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bolimowie, łącznie 14 osób (2 uczniów z klasy pierwszej, 1 z klasy drugiej i 11 z klas trzecich).

  Pierwsze miejsce w woj. łódzkim (18 w kraju) zdobył uczeń klasy drugiej, Eryk Matysek, uzyskując 82,74% punktów możliwych do zdobycia.

Świetnym wynikiem może pochwalić się również uczennica klasy pierwszej, Kamila Przygoda, która zdobyła 79,46 % punktów możliwych do zdobycia, co dało jej 7 miejsce w województwie łódzkim (120 w kraju),

a także Marcin Śledź, uczeń klasy trzeciej, który uzyskał 8 miejsce w województwie łódzkim (193 w kraju).

Kamila i Eryk uczęszczają na dodatkowe zajęcia zorganizowane dla uczniów chcących rozwijać swoje zdolności językowe. Marcin pilnie przygotowuje się do egzaminu maturalnego i uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne na poziomie rozszerzonym. Uczniowie wykazują się bogatą wiedzą lingwistyczną i zaangażowaniem w rozwijanie swoich zdolności językowych.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!

P. J.-Z.

Dobrze jest móc skonfrontować swoje wyobrażenia na dany temat z rzeczywistością. Taką możliwość mieli ostatnio uczniowie klas III A i III B.

W dniu 9.04.2018 r. uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Zakładu Karnego w Łowiczu. W trakcie wyjazdu poznali specyfikę pracy służb mundurowych i cywilnych w jednostkach penitencjarnych. Mogli zobaczyć jakie procedury stosowane są w momencie wejścia na teren Zakładu Karnego oraz jego opuszczenia. Uczniowie mieli  możliwość sprawdzenia skuteczności niektórych środków przymusu wykorzystywanych przez służby mundurowe. Uświadomili sobie również jaką rolę odgrywają Zakłady Karne nie tylko w życiu danego społeczeństwa, ale i poszczególnych osób, które wymagają indywidualnego podejścia.

 

B.T.