ul. Sokołowska 24
99-417 Bolimów

(46) 838 02 68 
e-mail: lebol@poczta.onet.pl          

Uczniowie I klasy  o profilu wojskowym z naszej szkoły  wzięli udział w  pracach, które miały na celu przygotowanie miejsca pochówku szczątków żołnierzy walczących w szeregach niemieckich i rosyjskich. Polegli oni  w trakcie działań wojennych  I wojny światowej. Szczątki żołnierzy  odnaleziono w czasie prac archeologicznych prowadzonych na terenach leśnych  w Joachimowie Mogiłach.

Przyszli mundurowi zaangażowali się w prace przy formowaniu kopca – mogiły zbiorowej, które były prowadzone pod kierunkiem pani doktor Zalewskiej, historyka Uniwersytetu Łódzkiego. Uroczystość pochówku i utworzenia miejsca pamięci planowane jest na 2.12.2018r.

Z całą pewnością była to  ciekawa lekcja historii, która prawdopodobnie rozbudziła w młodych ludziach ciekawość odkrywania faktów  z przeszłości.

W dniu 10 listopada uczestniczyliśmy w rajdzie rowerowym „Ścieżkami historii – szlakiem memoriałów”.

Zebraliśmy się o godzinie 10:00 na bolimowskim rynku. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościową plakietkę oraz biało-czerwoną chorągiewkę na rower.  Podczas rajdu odwiedziliśmy pomniki i cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej znajdujące się w miejscowościach położonych w okolicach Bolimowa.

Na naszej trasie znalazły się: Wólka Łasiecka, Karolew, Humin, Joachimów-Mogiły oraz Krasnów. W każdym z odwiedzanych przez nas miejsc zapaliliśmy znicz i zostawiliśmy okolicznościowy symbol rajdu.

Rowerowa wyprawa była  okazją do bezpośredniego zetknięcia się z historią naszej okolicy.  Słyszeliśmy  przecież opowieści o toczących się tutaj walkach,  ale chyba nie  zdawaliśmy sobie sprawy, jak bogatą historię ma nasza mała ojczyzna i jak wiele jest miejsc upamiętniających te wydarzenia.

Podczas rajdu pogoda dopisała i chociaż przejechaliśmy około 40 km, nie odczuwaliśmy zmęczenia.

Tekst: Julia Ziąbska, klasa I

1 listopada po raz kolejny uczniowie naszej szkoły pełnili honorowe warty przy grobach żołnierskich. Grupa 10 uczniów zaciągnęła wartę przy grobach żołnierskich na Cmentarzu Parafialnym w Bolimowie .

9 uczniów pełniło wartę przy kwaterach żołnierskich  na Cmentarzu Katedralnym  w Łowiczu.

Od wielu lat ślubowanie uczniów klas mundurowych to  szczególne  święto całej  społeczności  ZSP w Bolimowie.

W tym roku ta ważna uroczystość odbyła się 25 października. Zgromadziła liczne grono gości – przedstawicieli władz terenowych, instytucji współpracujących ze szkołą  i rodziców. Swą obecnością zaszczycił nas na przykład  Tadeusz Grotkowski – Wicestarosta Powiatu Skierniewickiego.

Wszyscy obecni uczestniczyli  w uroczystym złożeniu przysięgi oraz defiladzie przyszłych policjantów  i wojskowych. W dalszej kolejności goście  i gospodarze mieli  okazję podziwiać montaż słowno-muzyczny  w wykonaniu młodzieży reprezentującej poszczególne klasy mundurowe. Część artystyczną zakończył widowiskowy układ choreograficzny z  wykorzystaniem flag.

Istotnym  punktem programu było przyznanie tytułu PRZYJACIELA SZKOŁY. Trafił on do Ireny Śmigiery-Milewskiej – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury  w Bolimowie.

Po emocjach towarzyszących części oficjalnej wszyscy zgromadzeni na uroczystości udali się na poczęstunek – gorącą grochówkę i  smakowite desery.

Czytanie książek: rozwija osobowość, poszerza horyzonty myślowe, kształci pamięć… Powodów, dla których warto sięgnąć po lekturę jest wiele. Pamięta o tym młodzież z naszej szkoły i dlatego jej  reprezentanci odwiedzili dzieci z przedszkola w Bolimowie.

1 października 2018 r. w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przedstawiciele klasy III LOA – Julka, Marta, Sebastian, Bartek oraz Hubert czytali swym młodszym koleżankom i kolegom wybrane bajki. W trakcie wspólnego poznawania świata książek mieli czas na rozmowy, żarty i zabawy. Na koniec wizyty były drobne upominki dla przedszkolaków i pamiątkowe zdjęcia.

27 września 2018 r. odbyła się uroczystość nadania kolejnych stopni awansu młodzieży z  klas mundurowych naszej szkoły. Ci, którzy spełnili wymogi regulaminu mogli cieszyć się kolejną belką na mundurze oraz gratulacjami ze strony Pani Dyrektor i  nauczycieli prowadzących przedmioty kierunkowe w danej klasie.

Po części oficjalnej przyszła pora na rozrywkę – otrzęsiny uczniów klasy pierwszej. Były między innymi ćwiczenia sprawnościowe i pytania konkursowe weryfikujące wiedzę nowych „mundurowych” na temat szkoły, do której zaczęli uczęszczać. Tym razem wygrała reprezentacja klasy wojskowej.

Wszystkim uczniom gratulujemy wiedzy, umiejętności i poczucia humoru.

 

B.T.

 

Uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem biorą udział w życiu lokalnej społeczności  i dlatego, jak co roku, 15.09.2018 r.   uczestniczyli w paradzie, która otwierała  kolejne Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Barwny korowód składał się z reprezentacji różnych grup, środowisk i organizacji a wśród nich nie zabrakło naszej młodzieży.

7 września 2018 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie miała miejsce konferencja dotycząca  konkursu „Policjanci w służbie historii”. Brali w niej udział przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Instytutu Pamięci Narodowej oraz laureaci tego konkursu.

W ramach nagrody przyszli mundurowi na początku września uczestniczyli  w wyprawie, która podążała śladami policjantów pomordowanych w Twerze. Wśród nich znaleźli się uczniowie kl. II LOA – Kamila Przygoda, Karolina Hawryluk i Andrzej Górniak.

Konkurs „Policjanci w służbie historii” został zorganizowany już po raz drugi przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Komendę Główną Policji. Jego adresaci to uczniowie tzw. policyjnych klas mundurowych.

 

Tekst B.T.
Fot. Aleksandra Wierzchowska (IPN)

„Wykształcenie to  dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić’

22 czerwca 2018 r. o godzinie 9.00 rozpoczęła się w naszej szkole uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018.

Wśród uczniów otrzymujących świadectwa była liczna grupa tych, którzy zasłużyli na szczególne uznanie. Świadectwo z wyróżnieniem otrzymała Kamila Przygoda z klasy I a.

Nagrodami książkowymi za  wyniki w nauce oraz zachowanie wyróżnieni zostali:

 • Julia Chlebna,
 • Maria Marczewska,
 • Iwona Migda,
 • Kinga Rudzka,
 • Paulina Safarzyńska,
 • Julia Duda,
 • Andrzej Górniak,
 • Sebastian Koza,
 • Bartłomiej Fabiański.

Docenić należy również wysiłek tych, którzy zawsze byli obecni na zajęciach lekcyjnych. Nagrodę za 100 % frekwencję otrzymali :

 • Anna Pęśko,
 • Monika Norowska,
 • Iwona Migda,
 • Amelia Płowik,
 • Paulina Safarzyńska.

Mamy w swoim gronie liczną grupę sportowców, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę w zawodach, na różnych szczeblach. Za zaangażowanie i sukcesy złotymi medalami zostali uhonorowani:

 • Oliwia Pikulska,
 • Iwona Migda,
 • Edyta Chlebna,
 • Anna Pęśko,
 • Andżelika Kośmider,
 • Adrian Centkowski,
 • Michał Kunat.

Za zaangażowanie i sukcesy srebrnymi medalami zostali uhonorowani :

 • Kinga Królikowska,
 • Wiktoria Matych,
 • Wiktoria Giża,
 • Emil Kwiecień,
 • Hubert Nowak,
 • Dawid Więcek,
 • Adrian Czuba .

Dyrekcja szkoły wraz z gronem pedagogicznym pogratulowała uczniom osiągniętych wyników i życzyła udanego wypoczynku.