ul. Sokołowska 24
99-417 Bolimów

(46) 838 02 68 
e-mail: lebol@poczta.onet.pl          

Żywa lekcja historii

4 czerwca 2019

Lekcja historii może być wyjątkowo ciekawa, zwłaszcza gdy jest prowadzona przez starsze koleżanki lub kolegów. Mogli się o tym przekonać uczniowie z klasy ósmej  Szkoły Podstawowej im. Henryka Dąbrowskiego w Bolimowie. Taką możliwość zyskali dzięki temu, iż Kamila Przygoda i Andrzej Górniak  z naszej szkoły realizują kolejny projekt konkursowy. W ramach owego zadania Kamila i Andrzej zdecydowali się na zorganizowanie i przeprowadzenie żywej lekcji historii dla uczniów tej szkoły. Wiązała się ona z Janem Borkowskim i zbrodnią katyńską.

Uczniowie obejrzeli konkursowy film o wymienionej osobie, która była policjantem. Po filmie Andrzej Górniak przeprowadził krótki  wykład o zbrodni katyńskiej, a także przedstawił  bliżej miejsce pamięci związane  z Janem Borkowskim – Pomnik Katyński w Łodzi.

Kolejnym punktem lekcji była prezentacja mówiąca o umundurowaniu policji w II RP z wykorzystaniem repliki munduru policjanta z tamtego okresu. Przeprowadziła ją Kamila Przygoda.  Po prezentacji uczniowie podzielili się na grupy i wybrali kapitanów swoich drużyn. Każdy z nich reprezentował daną grupę podczas  „żywej” gry planszowej. Uczniowie musieli odpowiadać na pytania dotyczące II wojny światowej, zbrodni katyńskiej i Jana Borkowskiego.  Gra wzbudziła wiele emocji.

Na zakończenie zajęć każdy z uczestników otrzymał słodycze i pamiątkowe zakładki do książki, a  „walczące” grupy młodzieży otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Przeprowadzona lekcja wzbudziła wiele pozytywnych emocji. Młodsi uczniowie mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności pracy w grupach, a starsi sprawdzić talenty dydaktyczne. Wszyscy obecni mogli w ciekawy sposób zdobyć lub utrwalić informacje o Janie Borkowskim.