ul. Sokołowska 24
99-417 Bolimów

(46) 838 02 68 
e-mail: lebol@poczta.onet.pl          

Znamy laureatów II edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”

20 czerwca 2018

 

Uczniowie z ZSP w Bolimowie mają powody do radości. Kamila Przygoda, Karolina Hawryluk i Andrzej Górniak – z klasy o profilu policyjnym – znaleźli się w gronie laureatów II edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”!

W związku z tym tydzień na przełomie sierpnia i września mają już zaplanowany – udają się w podróż do Miednoje. Wraz ze swym nauczycielem historii – Marcinem Wójcikiem  jadą przez Litwę i Łotwę, aby dotrzeć do miejsca docelowego.

Nie było łatwo zasłużyć na taką nagrodę. W konkursie zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Komendą Główną Policji brało udział aż 113 zespołów. Nie wszyscy uczestnicy zdołali ukończyć wszystkie zadania konkursowe i w rezultacie grupa zmalała do 57 zespołów, które miały szanse dojść do finału.

Młodzież biorąca udział w zmaganiach konkursowych musiała wykonać trzy główne zadania: opisać miejsce pamięci, zaprezentować postać policjanta (w tym nagrać krótki film) i przygotować oraz przeprowadzić „żywą lekcję historii”.

Kamila, Karolina i Andrzej świetnie poradzili sobie z wymienionymi wyzwaniami. Wybrali postać Jana Piwowarczyka, starszego posterunkowego  na Posterunku PP w Łowiczu oraz jego syna Jana Kazimierza Piwowarczyka (harcerza, który został zamordowany przez władze komunistyczne). Opisali też gmach Komedy Powiatowej Policji w Łowiczu, w którym mieścił się  niegdyś Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Została tam odsłonięta tablica ku pamięci Jana Piwowarczyka i jego syna.

Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Bolimowie o profilu policyjnym „żywą lekcję historii” skierowała do uczniów z kl. VII b. Uczęszczają oni do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu.

Cel konkursu „Policjanci w służbie historii” to zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczpospolitej i II wojny światowej. Z całą pewnością można stwierdzić, iż został on osiągnięty.

 

B.T.