ul. Sokołowska 24
99-417 Bolimów

(46) 838 02 68 
e-mail: lebol@poczta.onet.pl          

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – szkolne dyktando

26 lutego 2018

 

21 lutego reprezentanci wszystkich klas naszej szkoły sprawdzali swe umiejętności w zakresie ortografii. Brali udział w szkolnym dyktandzie.

W ten sposób nasi uczniowie „wpisali się” w obchody Międzynarodowego Dnia  Języka Ojczystego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest zawsze 21 lutego. Dlaczego to święto jest tak ważne? Bo co dwa tygodnie na świecie znika bezpowrotnie jeden język. Połowa z ponad 6,5 tys. języków świata może przestać istnieć na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu lat.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku jako upamiętnienie wydarzeń z 1952 roku, kiedy to w Bangladeszu zginęło pięciu studentów. Brali udział w demonstracji, domagając się nadania swemu językowi ojczystemu, czyli bengalskiemu, statusu języka urzędowego.

Kto zna najlepiej zasady polskiej ortografii w naszej szkole?

W kolejnej edycji szkolnego konkursu ortograficznego trzy pierwsze miejsca należą do:

  • Pauliny Szewczykowskiej  (kl. III B),
  • Marii Marczewskiej (kl. I A),
  • Jakuba Rogozińskiego (kl. III A).

Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu, a szczególne dla tych najlepszych!

 

B.T.